YURT DIŞI EMEKLİLİKTE EMEKLİ MAAŞI Serdar Özdemir | 0000-00-00

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba sayın okurlarım. Bilindiği üzere yurt dışı emeklilik için kur zammına son bir buçuk ay kaldı. Ve gurbetçilerimiz yine Sosyal Güvenlik Kurumlarına müracaat etmeye devam ediyorlar. Ama bir sorun var ki torba yasa çıkmasına rağmen hala devam etmektedir. Emekli aylığı…

Bilindiği üzere önceden dava ile kazanılan yurt dışı işe girişin Türkiye’de başlangıç saydırılması yeni yasayla birlikte ortadan kaldırıldı ve ikili sözleşme olan ülkelerdeki girişler direk SGK tarafından direk Türkiye’de başlangıç sayıldı. Bu duruma istinaden gurbetçiler maaşlarında artış olacağını düşünerek müracaatlarını yaptılar kimi gurbetçiler Sosyal Güvenlik Uzmanlarıyla işlemlerini yürütürken, kimileri kendileri işlemlerini yaptı. Sosyal Güvenlik Uzmanlarıyla işlemlerini yapmayanlar yine düşük maaşa bağlandılar ve 830 – 960 TL maaşa bağlandılar. Aynı şartları olan ve Sosyal Güvenlik Uzmanlarıyla işlemlerini yürütenler ise en düşük 1320 TL maaşa bağlandılar.

Peki, bu durumun ortaya çıkmasına neden olan nedir?

Bu durumu maddeler halinde sıralamak istiyorum:

1-       Yurt dışı borçlanma talep dilekçesine yazılan yanlış tarihler,

Maaşlar 09.09.1999 yılı öncesi %75, 09.09.1999-2008 yılı arası %50 ve 2008 sonrası %35 olarak hesaplanır.

2-       Borçlanma talep dilekçesine yazılan borçlanılacak sürelerin yanlış yazılması,

Erkekler; boşta geçen süre ve çalışılan süreyi,

Bayanlar; boşta geçen süre, çalışılan süre ve ev hanımlığı süresini işaretlemesi gerekmektedir.

3-       Ve yurt dışı emekliliğe karar verenlerin yanlış yol izlemesi,

Bu durum ise ancak ve ancak Sosyal Güvenlik Uzmanlarının bildiği bir yoldur. Yani sizin Bağ-Kur’dan mı SSK’dan mı yüksek maaş alacağınızın tespitidir. Bu maddeye sizin Türkiye’de çalışmanızın olup olmadığından tutun yurt dışındaki sürelerinizin bile etkisi vardır.

Bir konu da şudur ki bütün gurbetçiler ne kadar yüksek yatırırsam o kadar maaşım yüksek olur mantığıdır. Bu mantık asla doğru bir tespit değildir. Her şey borçlanılacak tarihlerde gizlidir. Bu yüzden sizlere tavsiyem bir telefon kadar yakınınızda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanlarını arayıp bilgi almanız. Şuan benim bağlattığım bir gurbetçimizin maaşı 1709 TL’dir. Sizde yüksek maaş istiyorsanız işlemlerinize tek başınıza başlamayınız.  

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN                                     Serdar ÖZDEMİR

 0312 431 39 39 – 0312 433 10 60                               Sosyal Güvenlik Uzmanı