Köşe Yazıları

Sizler için yeni emeklilik yasasını yine didik didik ettim. Gurbetçilerin yüzlerini güldüren birçok yeni maddeler eklendiğini gördüm. Şimdi biraz bunlardan bahsedeceğim ve her zamanki olduğu gibi size birçok dikkat edeceğiniz noktalardan bahsedeceğim. Biliyorsunuz ki yeni emeklilik yasası 03.10.2014 tarihinde resmi gazete yayınlandıktan sonra uygulanmaya başlandı. Başlandı başlanmasına ama gurbetçilerin yurt dışı borçlanma başvurusu yaparken yaptığı hatalar hala devam etmekte bu yüzden sizleri tekrar bir Sosyal Güvenlik Uzmanlarından destek almanız gerektiğini hatırlatarak yeni emeklilik yasasındaki maddeleri açıklamaya başlıyorum.

           Maddelerden en önemlilerinden biri önceden mahkeme yolu ile kazanılan yurt dışı ilk işe giriş tarihlerini Türkiye’de başlangıç sayma davasının artık MAHKEMESİZ Sgk tarafından sayılmasıdır. Yani yurtdışında olan gurbetçinin yurtdışındaki ilk işe giriş tarihi artık Türkiye’de de başlangıç sayılıyor. Eğer gurbetçinin 08.09.1999 tarihinden önce Türkiye’de bir sigorta girişi yok, yurt dışında var ise o yurt dışındaki girişi aynı şekilde Türkiye’de de sayılıyor.

Maddelerden en önemlilerinden bir ikincisi de Mavi Kartlıların artık Mavi Kart Davası açmalarına gerek kalmamaları. Bu sayede mavi kartı bulunan yani izinle Türk Vatandaşlığından çıkan gurbetçi vatandaşların yurt dışı borçlanma başvurularını direk yapma imkânı sağlanmış oldu ve süreleri yeterli olan mavi kartlı vatandaşlarımızın emeklilikleri kolaylaşmış oldu.

3 madde ve bunların kısa özeti ile de yeni emeklilik yasasının yurtdışı kısmını bitireceğim.

1-      Yurt dışında doğum yapan bayanların eğer devlet (Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, İsviçre vs.) doğum sürelerinde sigorta yapmış ise bu doğumların tarihleri Türkiye’de sigorta başlangıcı sayılıyor.

2-      Kişi işsizlik sürelerinde (İşsizlik parası alanlar) yine devlet tarafından sigortalı ise bu işsizlik süreleri de artık Türkiye’de sigorta başlangıcı sayılıyor.

3-      Prim iadesi alanların (Yurt dışındaki çalışmış olduğu dönemlerdeki yatırılan primleri geri alanlar) önceden ilk işe giriş tarihleri mahkeme açılsa bile kazanılamıyordu. Yani kişinin yurt dışındaki ilk işe giriş tarihleri sayılmıyordu. Ama yeni yasa ile bu da ortadan kaldırıldı ve artık prim iadesi alanların yurt dışı ilk işe girişleri de Türkiye’de sayılmaya başlandı.

Bu maddeleri öğrenen gurbetçiler akın akın emeklilik başvurusu yapmaya başladılar. Fakat sık sık karşılaştığım önemli bir konu daha var o da 26.04.2014 tarihinde yürürlüğe giren bi madde bu maddede; ‘’Kişi yurt dışında çalıştığı iş yerinden yıllık izine ayrılıp Türkiye’de Ssk’lı çalışabilir mi? ‘’ sorusunun cevabı yatmaktadır. Gurbetçilerin çoğu bu soruya takılmış durumda buna kesin ve net bir cevap veriyorum. Türkiye’de gelip çalışmanızda herhangi bir sorun kalmamıştır.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN                                      Serdar  ÖZDEMİR

 0312 433 10 60 – 0312 433 61 00                                Sosyal Güvenlik Uzmanı

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba sayın okurlarım. Bilindiği üzere yurt dışı emeklilik için kur zammına son bir buçuk ay kaldı. Ve gurbetçilerimiz yine Sosyal Güvenlik Kurumlarına müracaat etmeye devam ediyorlar. Ama bir sorun var ki torba yasa çıkmasına rağmen hala devam etmektedir. Emekli aylığı…

Bilindiği üzere önceden dava ile kazanılan yurt dışı işe girişin Türkiye’de başlangıç saydırılması yeni yasayla birlikte ortadan kaldırıldı ve ikili sözleşme olan ülkelerdeki girişler direk SGK tarafından direk Türkiye’de başlangıç sayıldı. Bu duruma istinaden gurbetçiler maaşlarında artış olacağını düşünerek müracaatlarını yaptılar kimi gurbetçiler Sosyal Güvenlik Uzmanlarıyla işlemlerini yürütürken, kimileri kendileri işlemlerini yaptı. Sosyal Güvenlik Uzmanlarıyla işlemlerini yapmayanlar yine düşük maaşa bağlandılar ve 830 – 960 TL maaşa bağlandılar. Aynı şartları olan ve Sosyal Güvenlik Uzmanlarıyla işlemlerini yürütenler ise en düşük 1320 TL maaşa bağlandılar.

Peki, bu durumun ortaya çıkmasına neden olan nedir?

Bu durumu maddeler halinde sıralamak istiyorum:

1-       Yurt dışı borçlanma talep dilekçesine yazılan yanlış tarihler,

Maaşlar 09.09.1999 yılı öncesi %75, 09.09.1999-2008 yılı arası %50 ve 2008 sonrası %35 olarak hesaplanır.

2-       Borçlanma talep dilekçesine yazılan borçlanılacak sürelerin yanlış yazılması,

Erkekler; boşta geçen süre ve çalışılan süreyi,

Bayanlar; boşta geçen süre, çalışılan süre ve ev hanımlığı süresini işaretlemesi gerekmektedir.

3-       Ve yurt dışı emekliliğe karar verenlerin yanlış yol izlemesi,

Bu durum ise ancak ve ancak Sosyal Güvenlik Uzmanlarının bildiği bir yoldur. Yani sizin Bağ-Kur’dan mı SSK’dan mı yüksek maaş alacağınızın tespitidir. Bu maddeye sizin Türkiye’de çalışmanızın olup olmadığından tutun yurt dışındaki sürelerinizin bile etkisi vardır.

Bir konu da şudur ki bütün gurbetçiler ne kadar yüksek yatırırsam o kadar maaşım yüksek olur mantığıdır. Bu mantık asla doğru bir tespit değildir. Her şey borçlanılacak tarihlerde gizlidir. Bu yüzden sizlere tavsiyem bir telefon kadar yakınınızda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanlarını arayıp bilgi almanız. Şuan benim bağlattığım bir gurbetçimizin maaşı 1709 TL’dir. Sizde yüksek maaş istiyorsanız işlemlerinize tek başınıza başlamayınız.  

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN                                     Serdar ÖZDEMİR

 0312 431 39 39 – 0312 433 10 60                               Sosyal Güvenlik Uzmanı